O jahodách

Kdy jindy Vám představit tuto perfektní potravinu, než právě v létě, kdy ji mnoho lidí najde na své zahrádce? Popravdě, velká škoda, že sklizeň této úžasné plodiny trvá zhruba necelý měsíc, protože oplývá krom své chuti a výrazné barvy, také velmi cennými látkami přinášející našemu tělu hned několik výhod.

Tak za prvé – jahody ocení díky své nízké energetické hodnotě každý, kdo si potřebuje hlídat hmotnost. Obsahují totiž až 91% vody. Ovšem na druhou stranu i s konzumací ve velkém množství opatrně, protože jedna větší jahoda váží okolo 20g a krom vody obsahuje i přírodní cukr, a tak pokud jich na své zahrádce sníte i půl kila (a že to kvůli jejich výborné chuti není problém), tak se Vám energetický příjem navýší asi na 1000kJ, což je energetická hodnota stejná, jako má krajíc chleba namazaný máslem a s plátkem šunky.

A hlavně za druhé – jahody obsahují mnoho zdraví prospěšných látek a prvků. Jako celek mají jahody účinky protizánětlivé, protirakovinotvorné a snižují riziko onemocnění srdce a srdečního infarktu.

Protirakovinově umí jahody působit díky obsahu antioxidačních látek, tedy látek, které chrání buňku před negativními vlivy způsobující nádory. Mezi tyto látky patří flavonoidy (kvercetin, antokyan…), ale například i vitamín C, který určitě všichni z doslechu známe. Kvercetin se také ukázal jako účinný proti několika virům – zde protizánětlivé účinky jahod. Tato látka umí i snižovat aktivitu shlukování krevních destiček, tím pádem se snižuje tvorba trombů v krevním řečišti a následně se zamezí ucpání tepny, což by vedlo například k infarktu myokardu. Ovšem ani jahody nejsou samospasitelné, je potřeba dbát na celkově zdravý a pestrý jídelníček a dostatek fyzické aktivity! Co se týče obsahu vitamínu C v jahodách, tak denní doporučenou dávku pro vitamín C naplníte již tím, když sníte 150g jahod za den. Z dalších významných látek, které v jahodách můžete najít, bych zmínila vlákninu (která zlepšuje činnost střev, prodlužuje pocit nasycení či hraje významnou roli při snižování „zlého“ cholesterolu v krvi) a dále i draslík – prvek, který je hodnotným činitelem pro snížení hodnoty krevního tlaku. Pokud tedy máte možnost a netrpíte potravinovou alergií na jahody, pak toto ovoce určitě do svého jídelníčku zařazujte!

Na závěr připojuji i recept... Zkoušeli jste někdy studenou verzi polévky s ovocem místo klasické zeleniny? Pokud ne, nejvyšší čas ji vyzkoušet! V teplých dnech a v době velké úrody jahod ideální řešení ve formě osvěžující polévky či svačiny. 
Jahodová polévka (2 porce):
• 400g jahod 
• čerstvá šťáva ze 2 pomerančů
• čerstvá šťáva z 1 limetky
• cukr nebo v případě zdravější varianty slazení místo cukru vyzkoušejte stévii či sirup z agáve
• zakysaná smetana (lehčí forma) či mascarpone (tučnější varianta) na ozdobení
Jahody rozmixujte, přidejte šťávu z pomerančů, limetky, ochuťte cukrem, sirupem z agáve nebo stévií v tekuté formě, nasekejte pár lístků máty a před podáváním na talíři ozdobte lžící zakysané smetany či mascarpone a opět lístkem máty.

 

Author: Bc. Martina Korejčková, DiS.